III filar

System świadczeń emerytalnych obowiązujący w naszym kraju bazuje na trzech filarach. Pierwszy z nich opiera się na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zarządzanym przez ZUS. Drugi – na otwartym funduszu emerytalnym. Trzeci filar natomiast – na indywidualnym koncie emerytalnym, indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego oraz pracowniczym programie emerytalnym. Także wszelkie inne formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę określane są popularnie jako III filar.

Warto przy okazji pamiętać, że dwa pierwsze filary są obowiązkowe. Trzeci filar natomiast pozwala nam na wybór dodatkowego modelu, który tym lepiej zabezpieczy naszą przyszłość. Możliwości oferowanych przez III filar jest wiele, natomiast ich zaletą jest fakt, że są one zależne wyłącznie od nas i sami możemy decydować, po jakie rozwiązania sięgać. Najważniejsze, to zagwarantować sobie dodatkowe zabezpieczenie po przejściu na emeryturę oraz zapewnić sobie jak najwyższą jej kwotę. A właśnie takie funkcje spełniać ma III filar.

Na trzeci filar składać się może wiele rozwiązań, zaczynając od emerytalnych ubezpieczeń na życie z funduszem inwestycyjnym, przez grupowe ubezpieczenia na życie oraz oszczędności inwestowane przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych, a na pracowniczych programach emerytalnych kończąc. Tylko od nas zależy, po które z możliwości, jakie daje nam trzeci filar, zdecydujemy się sięgnąć. Podobnie jak i w przypadku innych inwestycji, nie warto jednak działać tutaj w ciemno – trzeci filar ma nam zapewnić dostatnie życie, toteż wybór powinien być odpowiedzialny i w pełni przemyślany.

Dlatego też zachęcamy Państwa do skontaktowania się z naszym doradcą – przedstawi on Państwu szerokie spektrum możliwości, jakie niesie zesobą III filar, wskaże zalety i wady każdej z nich, a także – bazując na Państwa oczekiwaniach i środkach finansowych – pomoże w wyborze tej właściwej. Ponieważ żyjemy w czasach, w których wysokość naszych emerytur wciąż stoi pod znakiem zapytania, III filar wydaje się absolutną koniecznością.